Un Mutu de nota 8

România a terminat la egalitate, scor 2-2, cu selecţionata Belarusului, în penultima partidă a preliminariilor pentru EURO 2012, campanie ratată de tricolori.

România a deschis scorul în minutul 18, prin Mutu, fiind egalată în ultimul minut al primei reprize după golul lui Kornilenko. Tot Mutu a adus România în avantaj în minutul 51, din penalty, însă Dragun a egalat cu opt minute înaintea finalului partidei.

Evidenţiaţii lui Andrei Vochin în partida de ieri au fost
Mutu, Sînmărtean, Torje, Marica şi Pantilimon, cei cinci primind cele mai mari note din partea Gazetei Sporturilor.

În timp ce ultimii patru au fost notaţi cu 7, decarul echipei naţionale a primit nota 8, marcînd două goluri în poarta lui Zhevnov şi apropiindu-se la doar un gol de recordul lui Gheorghe Hagi. (35)