Moment magic pentru Mutu in Serie A

Adrian Mutu a inscris doua goluri pentru Cesena in partida de campionat cu Novara, castigata cu scorul de 3-1. Mutu a suferit in repriza a doua si o accidentare care l-a fortat sa paraseasca terenul.

Varful in varsta de 33 de ani a trecut astfel de borna cu numarul 100 in Serie A.

Atacantul echipei nationale a deschis scorul in minutul 20, cu o reluare simpla din fata portii.

Imediat dupa gol, Mutu a afisat un tricou special pentru a celebra a 100-a reusita in Serie A.

In minutul 39, Mutu a marcat inca un gol, din lovitura de la 11 metri, ajungand la 101 goluri in Serie A.

Totodata, Mutu a contribuit decisiv si la golul cu numarul trei al celor de la Cesena, trimitand centrarea din care Rinaudo a reluat in minutul 45 in propria plasa.

In minutul 62, Mutu a intrat superb in careu, a driblat trei adversari si a fost oprit printr-un fault violent. Arbitrul a acordat penalty, insa Mutu nu a putut sa execute pentru al treilea gol, deoarece se resimtea pe marginea terenului. A batut Candreva, care a ratat.

Dupa aceasta faza, Mutu nu a mai putut continua meciul, fiind inlocuit.

Prin reusitele de duminica, Mutu are sase goluri in tricoul celor de la Cesena.

Adrian Mutu a evoluat timp de noua ani in Serie A, perioada in care a acumulat 255 de partide pentru Inter, Verona, Parma, Juventus, Fiorentina si Cesena.